Sygn. akt. I. Ns. Rej. Pr 159 - 2000 r. Postanowienie o wpisaniu do rejestru dzienników i czasopism * YES - POLAND European Magazine * TAK - POLSKA Magazyn Europejski * JA - POLEN Europäisches Magazin *
Zakładki:
EU-Fotos
FREUNDE - PRZYJACIELE
IN POLEN - W POLSCE
KOSIEWSKI
Księga - Gästebuch
KULTUR
LITERATUR
Narodowi socjaliści - komuniści - inne
NASZE - UNSERE
POLONIA i Polacy za granicami RP
SOWA
SOWA RADIO
SOWA VIDEO
UNIA & POLSKA
YES - POLAND
poniedziałek, 01 sierpnia 2011
Adam Mickiewicz: PCHŁA I RABIN
Napisał sowa (») dzisiaj w 14:30 w kategorii Adam Mickiewicz,

Sdílet
kulturzentrum/mickiewicz/adam-mickiewicz.jpg

 

 

PCHŁA I RABINPewny rabin w Talmudzie kąpiąc się po uszy,

Cierpiąc, że go pchła gryzła; w końcu się obruszy:

Dalej czatować, złowił. Siedzi przyciśnięta,

Kręci się, wyciągając główkę i nożęta:

"Daruj, Rabi, mądremu nie godzi się gniewać:

Potomkowi Lewitów możnaż krew przelewać?"

"Krew za krew! - wrzasnął Rabin - Belijala płodzie!

Filistynko, na cudzej wytuczona szkodzie!

Mrówki snują szpichlerze; pracowite roje

Znoszą miody i woski, a trucień napoje:

Ty się jedna śród ludzi z liwarem uwijasz,

Pijaczko tym szkodliwsza, iż cudze wypijasz".

Zakończył, i gdy więźnia bez litości dłabi,

Pchła konając pisnęła: "A czym żyje rabi?"


http://sowa.quicksnake.pl/Adam-Mickiewicz/PCHA-I-RABIN
14:35, kulturzentrum , judaica
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 03 stycznia 2011
produkty regionalne Ziemia Pyrzycka
Written by sowa (») today at 21:18 in category Yes - Poland,

Share 
yes-poland/banner.jpg

Stowarzyszenie LGD Ziemia Pyrzycka  ogłasza konkurs na znak graficzny – identyfikację wizualną (logo)  dla  produktów regionalnych z Ziemi Pyrzyckiej. Celem konkursu jest wyłonienie najlepszego znaku graficznego (logo), charakteryzującego się wysokim poziomem artystycznym, spełniającym jednocześnie rolę marketingową oraz informacyjną. Prace konkursowe można składać osobiście lub listownie do 30 stycznia 2011 r. w Biurze Stowarzyszenia LGD Ziemia Pyrzycka. Więcej informacji oraz Regulamin Konkursu na stronie: www.lgdpyrzyce.pl , szczegółowe informacje udziela Agnieszka Odachowska tel.915701615  

 konkurs znak graficzny
Von agnieszka-odachow...@wp.pl - 9:48 - 1 Autor - 0 Antworten

W związku z ponownym ogłoszeniem konkursu zapraszam do udziału w konkursie  oraz proszę o umieszczenie na stronach internetowych informacji o konkursie i regulamin agao

http://sowa.quicksnake.co.uk/Yes-Poland/produkty-regionalne-Ziemia-Pyrzycka
21:34, kulturzentrum , Regiony
Link Dodaj komentarz »
piątek, 12 listopada 2010
Warszawa 11 listopada 2010
Written by sowa (») today at 02:48 in category Yes - Poland,
Share 
yes-poland/dsc03472.jpg

 Grupa młodych ludzi i członkowie Federacji Organizacji Kresowych podczas centralnych uroczystości obchodów Święta Niepodległości Polski z udziałem prezydent Litwy Dalii Grybauskaitë zamanifestowali poparcie dla dyskryminowanych Polaków na Litwie. Na Placu Piłusdkiego w Warszawie pojawiły się transparenty z napisami: WŁADZE LITWY ŁAMIĄ PRAWA CZŁOWIEKA, JEDNOCZYMY SIĘ Z POLAKAMI REPRESJONOWANYMI NA LITWIE, STOP DYSKRYMINACJI POLAKÓW NA LITWIE.

 Nasza Czeladź

  11. 11. 2010

4 nowych zdjęć  3 minut(y) temu

z „Naszego Dziennika” 02.11.2010r.:
Polscy politycy i wiodące media są w szoku. Oto w ostatnich miesiącach najlepsze w dziejach relacje z naszym strategicznym partnerem - Litwą, legły w gruzach. I to z powodu stosunku Litwinów (elit politycznych i opiniotwórczych) do ludności polskiej na Litwie. Przy czym warto sobie uświadomić, że w minionych miesiącach polityka władz litewskich wobec ludności polskiej na Wileńszczyźnie nie zmieniła się co do generalnej zasady dyskryminowania Polaków. Tyle że tym razem zaczęto to robić w sposób demonstracyjny, by nie powiedzieć prowokacyjny (...). 

Sprawa zwrotu ziemi została praktycznie przegrana. Ziemi zrabowanej i przekazanej zasłużonym litewskim politykom (np. Vytautasowi Landsbergisowi oraz jego żonie Grażine Landsbergskienie) oraz wysokiego szczebla urzędnikom już się nie odbierze i Polakom nie zwróci. Tak jak nie odbierze się ziemi formalnie od Polaków wykupionej za psi pieniądz, a faktycznie wymuszonej urzędniczym szantażem czy gangsterską groźbą. Nie wypłaci się im także słusznych odszkodowań. Inaczej mówiąc, Polacy pod Wilnem stracili szansę na utworzenie społeczności bogatej i silnej ekonomicznie. Społeczności, która wiele swoich problemów mogłaby rozwiązać własnymi siłami.
Pod Wilnem powstała cała grupa społeczna zainteresowana ekonomicznie konfliktem z Polakami, który zapewnia im bezpieczne posiadanie, oczywiście w złej wierze nabytej własności - zrabowanej Polakom ziemi. Mam na myśli Litwinów, którzy skolonizowali polskie tereny.
Polskie szkolnictwo na Litwie trwa, chciałoby się powiedzieć, w najlepsze. Obserwowany nieprzerwanie od odzyskania przez Litwę niepodległości atak na nie, w tym budowa alternatywnego szkolnictwa państwowego wyłącznie na Wileńszczyźnie ze specjalnym państwowym finansowaniem, jak dotąd przynosi rezultaty ograniczone. Lekko spadł procent polskich dzieci chodzących do polskich szkół.
Wobec powyższego, siły polityczne rządzące obecnie na Litwie przystąpiły do generalnej rozprawy z polskimi szkołami. Forsowany przez nie projekt reformy oświaty (po drugim czytaniu sejmowym) spowoduje, w razie jego przyjęcia, radykalne ograniczenia liczby polskich szkół; pierwszeństwo w otwieraniu klas litewskich, w przypadku niewielkiej liczby kandydatów, nawet w sytuacji, gdyby przeważająca większość chciała uczęszczać do szkoły polskiej. Efektem proponowanych zmian będzie lituanizacja polskiego szkolnictwa poprzez stopniowe (w miarę przechodzenia do wyższych klas) przymusowe wprowadzanie coraz większej liczby przedmiotów wykładanych po litewsku. Przy czym o tym, które by to były przedmioty, decydować miałaby władza centralna. W ostatnich wersjach projekt zaostrza ten wymóg, przewidując nauczanie wyłącznie po litewsku w dwóch ostatnich klasach.
Ten projekt to program wynarodowienia Polaków na Litwie w ciągu kilku pokoleń. To realizacja strategicznego celu litewskich nacjonalistów, zarówno z prawej, jak i z lewej strony. Młodzież bowiem będzie porozumiewać się między sobą i w życiu publicznym w takim języku, w jakim rozmawia się w szkole. W rezultacie polszczyzna, a z nią polskość, znikną z Wilna i okolic. Program taki został przetestowany na Litwie w dwudziestoleciu międzywojennym i na Białorusi po II wojnie światowej, a jego rezultat to faktyczna likwidacja ludności polskiej na Litwie (poza Wileńszczyzną) i słaba kondycja Polaków na Białorusi.
Perfidia tego programu polega na tym, że do jego realizacji nie będą potrzebni "litewski nauczyciel i litewska szkoła". Będzie on wprowadzany w życie przez polskiego nauczyciela i polską szkołę, tyle że zlituanizowaną. Obawiam się, że działania litewskie okażą się skuteczne. A zlikwidowanych i zlituanizowanych w trakcie reformy szkół szybko i łatwo się nie przywróci.
Polscy politycy i polskie władze protestują przeciwko antypolskim wypowiedziom, domagają się polskiej ortografii przy zapisie polskich nazwisk, a faktycznie milczą w sprawie zagrożeń dla polskiego szkolnictwa. Jak gdyby nie zdawali sobie sprawy, że jeśli władze litewskie osiągną swój cel i zrealizują program dalekosiężnej likwidacji polskiego szkolnictwa, współodpowiedzialność za to spadnie przede wszystkim na polski rząd. Choćby z powodu zobowiązań zawartych w traktacie polsko-litewskim.
A także dlatego, że kto milczy, ten akceptuje. 

Adam Chajewski. Autor jest wiceprezesem Federacji Organizacji Kresowych, w latach 90. XX wieku był sekretarzem Obywatelskiego Komitetu Obrony Polaków na Wileńszczyźnie. Pisuje na tematy polskiej polityki wschodniej. 

http://sowa.quicksnake.co.uk/Yes-Poland/Warszawa-11-listopada-2010

piątek, 28 maja 2010
Łódź 23 – 30 maja 2010 Festiwal Kultury Jidisz „Słyszę Gwar”

 Written by sowa (») 28.5.2010 15:55 in category judaica

  

 WARSZTATY i KONCERTY

1.Warsztaty – kuchnia żydowska
godz. 12
Prowadzi Izabella Grynsztajn-Grudzińska [arkady rynku przy ANALOGII]

2.Warsztaty plastyczne dla dzieci
godz. 12
prowadzi Hanna Kossowska [arkady rynku]

3. Wycinanka
godz. 12
prowadzi Monika Krajewska [arkady rynku]
 
KONCERTY

godz. 15,00 – Max Klezmer Band
godz. 18,30 – Samokhin Band koncert Odessa – Łódź – Nowy Jork

judaica/lech-menorah.jpg

W tragicznej katastrofie lotniczej w Smoleńsku, nieopodal Katynia, 10 kwietnia 2010 roku zginął Prezydent RP Lech Kaczyński wraz z ponad 80 najważniejszymi osobistościami Polski. Zarząd Fundacji Monumentum Iudaicum Lodzense składa rodzinom ofiar i wszystkim Polakom wyrazy głębokiego współczucia.  

http://sowa.quicksnake.org/judaica

poniedziałek, 10 maja 2010
niegodny spór talmudyczny z żydokomunistycznymi reliktami przemocy państwowej po PRL-u
Napisał sowa (») 10.5.2010 23:08 w kategorii Andrzej Lepper, czytaj: 0×


Andrzej Lepper wdaje się w niegodny spór talmudyczny z żydokomunistycznym aparatem przemocy państwowej pozostawionym po PRL-u przez uczestników antypolskiej zmowy w Magdalence: Jaruzelskiego, Kiszczaka, Lecha Kaczyńskiego i Wałęsę. Polacy olewają wybory, w których 9 żydowskich konkurentów spiera się o 1 stołek.

Sowa Magazyn Europejski Sowa Magazyn Europejski     22 minut(y) temu ·


Lepper wypada z prezydenckiego wyścigu, negatywna decyzja PKWwiadomosci.onet.plPaństwowa Komisja Wyborcza wydała decyzję o odmowie zarejestrowania kandydata na prezydenta RP w wyborach prezydenckich - informuje na swojej stronie PKW. W związku z tym w wyborach ostatecznie weźmie udział tylko dziewięciu kandydatów.

http://sowa.quicksnake.pl/Andrzej-Lepper
czwartek, 25 lutego 2010
Osoby nie otrzymujące serwisu sowa proszone są o zapisanie się do nowej grupy
Sowa Magazyn Europejski
Sowa Magazyn Europejski NOWA GRUPA!

Osoby otrzymujące serwis sowa z serwera google proszone są o dokonanie zapisu do nowej grupy. Dotychczasowa grupa nie będzie obsługiwana/ pozostanie nieaktywna (archiwum)! Zapraszamy serdecznie do kliknięcia!

Z pozdrowieniami
red. techn.
sowa | Google Groups
groups.google.de
http://groups.google.de/group/sowamagazyn
http://de.groups.yahoo.com/group/sowamagazyn/message/42
http://sowa.beeplog.de/17379_530043.htm
czwartek, 01 października 2009
pomnik zolnierza na cmentarzu zydowskim w Lodzi/ Naród żydowski został wymyślony Rzeczpospolita, 28-11-2009

W zalaczeniu nowy pomnik na Polu Gettowym - żołnierza z 1939 r.

Powstal z inicjatywy Fundacji Monumentum Iudaicum Lodzense a postawila go Rada Ochrony Pamieci Walk i Meczenstwa

pozdrowienia

Marek Szukalak

http://sowa.quicksnake.org/judaica/Cmentarz-ydowski-w-odzi-Fundacja-Monumentum-Iudaicum-Lodzense-Marek-Szukalak
----- Original Message -----
Sent: Wednesday, September 30, 2009 9:07 PM
Subject: pomnik zolnierza na cmentarzu zydowskim w Lodzi

 Sowa Magazyn Europejski
Sowa Magazyn Europejski Naród żydowski został wymyślony Rzeczpospolita, 28-11-2009

75 procent polskich Żydów wygląda inaczej niż Polacy, gdyż jest pochodzenia chazarskiego.

W Polsce panuje przekonanie, że Żydzi przyszli do nas z Zachodu, a nie ze Wschodu.

Ta teoria pojawiła się dopiero w latach 60. XX wieku. Wcześniej wszyscy wielcy historycy... – począwszy od Ernesta Renana, aż po Marca Blocha – uważali, że Żydzi przybyli do Polski z Chazarii.

Zobacz więcej
unsinn.blox.pl
Kategorie: Wszystkie | wer soll das bezahlen? | APARTHEID, rasizm syjonistyczny, system rządzenia Polakami w III RP | Bezwarunkowa Pensja dla Polaka | CZESKI FILM | Donald Tusk | Emigracja Polityczna Polaków ...
29 listopada o 15:59 · Udostępnij ·
00:13, kulturzentrum , judaica
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 02 lipca 2009
Rząd RP zgodził się spełnić miliardowe roszczenia żydów - fałszywa zgoda fałszywych Polaków dla fałszywych spadkobierców
Sowa Magazyn Europejski
Sowa Magazyn Europejski
Rząd TUSKA podpisał bezprawną deklarację w Pradze, która będzie stanowiła dla żydów podstawę do ubiegania się o wypłacenie z budżetu pażstwa polskiego wielomiliardowych sum dla światowej organizacji żydowskiej, która wyciąga rękę po rzekomy spadek, do którego nie ma prawa.

Deklaracja podpisana w Pradze jest fałszywą podstawą prawną stworzoną dla fałszywych spadkobierców przy udziale fałszywych Polaków z rządu w Warszawie.
 
Źródło: digg.com
– Polacy mają prawo uważać, że deklaracja nie dotyczy ich kraju. My mamy jednak nadzieję, że otwiera ona drogę do negocjacji na temat zwrotu własności – powiedział „Rz” Dawid Peleg, szef Światowej Żydowskiej Organizacji na rzecz Zwrotu Mienia. ...
 
12:41, kulturzentrum , judaica
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 28 kwietnia 2009
the Jewish Cemetery in Lodz - 200 lat Zydów w Łodzi, wystawa, Tel Aviv
20:20, kulturzentrum , judaica
Link Komentarze (1) »
niedziela, 29 marca 2009
„Beeindruckender Beitrag zu Verständnis und Verständigung“- Außenminister Steinmeier gratuliert Siegfried Lenz
Zdjęcia
 użytkownika magazyneuropejski na Netlog
http://pl.netlog.com/magazyneuropejski/photos/photoid=1574161


Od sowa magazyn
Am heutigen Sonntag, 29.03., erhält der Schriftsteller Siegfried Lenz den diesjährigen Lew-Kopelew-Preis für Frieden und Menschenrechte. Aus diesem Anlass übermittelte Bundesaußenminister Dr. Frank-Walter Steinmeier seine Glückwünsche: 

Zu dieser Auszeichnung, die sich in eine beeindruckende Reihe literarischer Ehrungen einfügt, gratuliere ich Ihnen sehr herzlich. Seit mehr als fünfzig Jahren prägen Sie als einer der bedeutendsten Schriftsteller unserer Zeit die Literaturszene unseres Landes.

Nicht nur mit Ihren Werken, sondern auch mit Ihrem Tun haben Sie sich stets für die Annäherung und den Ausgleich zwischen den Menschen verschiedener Nationen und Kulturen eingesetzt.

Für Ihr Engagement für das friedliche Miteinander der Menschen in Europa und insbesondere für den kulturellen Austausch zwischen Deutschland und Polen danke ich Ihnen von Herzen. Sie haben durch Ihr Wirken einen beeindruckenden Beitrag zu Verständnis und Verständigung zwischen unseren beiden Ländern geleistet.“


Od sowa magazyn
15:47, kulturzentrum , Regiony
Link Dodaj komentarz »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 12