Sygn. akt. I. Ns. Rej. Pr 159 - 2000 r. Postanowienie o wpisaniu do rejestru dzienników i czasopism * YES - POLAND European Magazine * TAK - POLSKA Magazyn Europejski * JA - POLEN Europäisches Magazin *
Zakładki:
EU-Fotos
FREUNDE - PRZYJACIELE
IN POLEN - W POLSCE
KOSIEWSKI
Księga - Gästebuch
KULTUR
LITERATUR
Narodowi socjaliści - komuniści - inne
NASZE - UNSERE
POLONIA i Polacy za granicami RP
SOWA
SOWA RADIO
SOWA VIDEO
UNIA & POLSKA
YES - POLAND
sobota, 16 lutego 2008
o pojednaniu pomiędzy żydami
 
Cmentarz żydowski na Bałutach, jeden z największych w Europie

Dopiero w latach 70. zwrócono uwagę na wartość artystyczną grobowców. W 1980 r. cmentarz został uznany za obiekt zabytkowy i Wojewódzki Konserwator Zabytków przeznaczył pierwsze pieniądze na jego renowację. W 1995 r. władze miasta Łodzi oraz Stowarzyszenie Byłych Mieszkańców Łodzi w Izraelu powołały Fundację Monumentum Iudaicum Lodzense, której cel http://www.wykop.pl/link/89868/cmentarz-zydowski-na-balutach-jeden-z-najwiekszych-w-europie

d Tomaszów Mazo...

18. Festiwal Kultury Żydowskiej - mowa politruka o pojednaniu między żydami

    sowa-frankfurt

18. Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie - mowa politruka wojewódzkiego 

Czy Polacy mają się pojednać z Zydami, jeśli oni Polakom wrogami nie byli? Czy będzie kultura polska na festiwalu żydowskim do wzajemnego poznania się?

Czy samorządowy portal Wrota Małopolski żartuje: Festiwal stanowi nowe przęsło symbolicznego mostu, na którym spotykają się Polacy i Żydzi, umacniając proces wzajemnego poznania się i pojednania"? http://www.wykop.pl/ludzie/sowa-frankfurt/linki

Książka Zandmana tym różni się od książki (...), że jej autor oddaje hołd tym Polakom, którzy jego uratowali przed śmiercią

  Glupio mi sie zrobiło, bo 2 lata temu wydalem ksiazke innego Żyda, Feliksa Zandmana, jednego z najwiekszych umyslow fizycznych naszych czasow, biznesmena, filantropa, twórce izraelskiego czołgu Merkawa, czlowieka, bez ktorego nie istnialaby telefonia komorkowa i wiele innych osiagniec technicznych I PRAWIE NIKOGO TO NIE OBCHODZI. Nawet Żydów! Czuje sie zazenowany poziomem jej sprzedazy, a jest to lektura pasjonujaca. 

     Ksiazka Zandmana, Nigdy nie gasnie nadzieja, tym rozni sie od ksiazki (...),  ze jej autor oddaje hołd tym Polakom, którzy jego i jego bliskich uratowali przed śmiercią z rak niemieckich. Zandman jest im wdzieczny, jezdzi po swiecie i rozglasza ich chwale (...)
Uklony
 Jan M Fijor
http://groups.google.de/group/sowa-frankfurt/browse_thread/thread/269611f0e1a0b5e7


For correspondence: P.O. Box 15, 00-950 Warszawa,
Poland tel/fax: +48 22 636 36 89; mob.: 0 602 243 150;
e-mail:
starozakonni@interia.pl, www.jewishcem.waw.pl
Board Office: Gibalskiego Str. 21, 01-190 Warszawa , Poland

   NASZ GŁOS nr 33   OUR VOICE No 33  

Redaktor  Naczelny:  Bolesław Szenicer  mobile:  0 602 243 150 e-mail: starozakonni@interia.pl,     http://starozakonni.w.interia.pl “Takich ludzi było niewielu…”

U mnie w domu od zawsze mówiło się o cioci Franciszce Skibińskiej, dzięki której moja mama Tamara, przetrwała okres okupacji hitlerowskiej. W tym kontekście wspominano wielkie dzieło ratowania dzieci  żydowskich, w  zorganizowanej akcji Ireny Sendler. Ojciec mój Pinkus mawiał: ”takich ludzi jak Franciszka i Irena było niewielu”. Pinkus działał w PPS-ie, Irena Sendler też. On wychowanek Domu Janusza Korczaka znał ją i podziwiał, a po wojnie dobrze  rozumiał dlaczego się wyciszyła z życia publicznego. Tylko nieliczni o niej wówczas słyszeli. Dziś wiemy dlaczego ? Znamy tragiczną sytuację Polski po wojnie i podziały między ludźmi.

Irena Sendler nie mogła przeboleć tego, że „niby” w wyzwolonej Polsce, ci dla których tak się poświęcała, zamiast budować, niszczą ideały. Ona  była wielką patriotką. Nie o taką Polskę walczyła. Ubolewała, że Polska straciła swoją tożsamość. Ubolewała, że komunistyczny rząd wszystko odebrał, wszystko znacjonalizował. Nie chciała współpracować z takim rządem, w którym nieźle radzili sobie cwaniacy, ludzie którzy poszli na układy, np. jak Władysław Bartoszewski, którego wykreowali na wielkiego bohatera narodowego.

Irena Sendler obok Zofii Kossak-Szczuckiej, była założycielką „Żegoty”, a  tymczasem całą chwałę po dzień dzisiejszy - odbiera on.  Irenka nie chciała mieć  nic wspólnego z nim, nie chciała mieć nic wspólnego z takim rządem, który zlikwidował choćby PPS. Postanowiła się od tego wszystkiego odizolować. Została zwyczajną, cichą nauczycielką. Znowu poświęciła się dzieciom.  Słuch o Irenie Sendler zaginął na długie lata. Inni „spijali śmietanę”. Tylko w takich domach jak mój nadal mówiono o ludziach, którzy pomagali Żydom podczas Holocaustu.

(...)

Pogrzeb... Jak wiele dał do myślenia tym, którzy znali i kochali Panią Irenę (szkoda, że wiele osób ze środowiska żydowskiego, a w tym przede wszystkim rabin Szudrich, zajęli się w tym czasie rozmowami  i załatwianiem własnych interesów, stojąc przed kościołem, choć podobno przyszli na uroczystość!!!). Najpierw było czytanie z księgi Mądrości: „Dusze sprawiedliwych są w ręku Boga i nie dosięgnie ich męka (...) A bezbożni poniosą karę według swych zamysłów, bo wzgardzili sprawiedliwym i odstąpili od Pana” (...).

Wymowny pogrzeb, wymowne wspomnienia kogoś, kto poznał ją  tak samo jak ja. Gdy pożegnaliśmy już tego skromnego, cichego Anioła, zastanawiam się nad tym, o czym mówiła do mnie kilka dni przed przygotowywaną u niej wizytą Prezydenta Izraela Szymon Peresa wraz z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim. Skarżyła się na brak spokoju ze strony mediów i służb bezpieczeństwa: „latają, sprawdzają, otwierają okna...”  Nikt nie zważał tak naprawdę, że w tym całym zamieszaniu ona przecież jest najważniejsza. Rabin Szudrich też chciał być tam obecny, też biegał do niej z pobudek egoistycznych. Przedtem jej nie znał, nie pomagał. Przeziębiono naszego „Anioła”. Może jeszcze by żyła...

Czas zrobi swoje. Kto będzie kontynuował dzieło „Anioła”, jakim była Pani Irenka ? Ja  ze swej strony zapewniam Cię, Drogi Aniele, że dalej będę walczył o Polskę bez ksenofobii, o prawdę historyczną.

 Bolesław Szenicer

 

http://groups.google.com/group/sowa-frankfurt/browse_thread/thread/a9c1dd2b87629488

18:01, kulturzentrum , judaica
Link Dodaj komentarz »